MIESZKALNICTWO

Publiczny deweloper

Polska zamyka ogony wszystkich statystyk dotyczących dostępności mieszkań w Europie. Prawie połowa Polaków do 35 roku życia mieszka z rodzicami. Jesteśmy w ścisłej czołówce europejskiej, jeśli chodzi o wzrost cen mieszkań w relacji do wynagrodzenia. W większych miastach co piąte mieszkanie kosztuje ponad 500 000 zł, a lokale poniżej 300 000 zł stanowią około 2% oferty rynku mieszkaniowego. Kryzys mieszkaniowy powoduje, że młodzi emigrują albo są skazani na wiązanie się kredytem na pół życia. Czas wyjść temu naprzeciw, postulujemy założenie publicznego przedsiębiorstwa, które będzie budować tanie mieszkania na wynajem lub do kupienia na raty. Prawo do mieszkania jest prawem każdego człowieka, a nie tylko grupy, która widzi w nich lokatę dla swoich wielkich kapitałów.

Maksymalna cena za najem

Polska jest jednym z najdroższych miejsc w Europie, jeśli chodzi o najem mieszkania w relacji do dochodów. Czynsze rosną nieproporcjonalnie do zarobków sięgając cen wyższych niż w większości europejskich stolic. Chcemy ustawowo dać możliwość samorządom zamrożenia czynszów, tak by władze miejskie w obliczu kryzysu mieszkaniowego mogły wprowadzić na odpowiedni okres zakaz podwyższania cen najmu. Jeśli rynek nie odpowiada na problemy społeczeństwa, a tylko je pogłębia, to interweniować musi państwo.

Mieszkania przyjazne osobom z niepełnosprawnościami

Infrastruktura dla osób z niepełnosprawnościami jest bardzo kosztowna. Często osoby po niespodziewanym wypadku nie mogą samodzielnie dostać się do własnego domu. Jako Młoda Lewica walczymy o równe szanse, byt oraz komfort życia dla wszystkich. Dlatego postulujemy zwrot kosztów modernizacji mieszkania lub domu w celu dostosowaniu go do potrzeb osób z niepełnosprawnościami niezależnie, czy niepełnosprawność została nabyta czy wrodzona oraz w jakim jest stopniu.


2022 Stowarzyszenie Młoda Lewica RP. Projekt i wykonanie: grupaspecjalna.pl