SPOŁECZEŃSTWO

Legalizacja marihuany

Według raportu ONZ ponad 1,4 mln Polaków pali marihuanę co najmniej raz w roku. Wiele badań wykazuje, że THC jest o wiele bezpieczniejszą substancją niż alkohol, której nie da się przedawkować i nie powoduje chorób przewlekłych. Według danych mówiących, że w Polsce przepala się rocznie 500 ton marihuany, gdyby nałożyć na nią taką samą akcyzę jak na tytoń, tylko z tego tytułu rocznie do budżetu państwa trafiłoby około 4 mld zł. Legalizacja marihuany pozwoliłaby również na utworzenie nowych miejsc pracy. Dlatego popieramy legalizację marihuany, zawierającej THC na własny użytek oraz jej legalną sprzedaż w przeznaczonych do tego miejscach.

Mandaty progresywne

Mandaty mają na celu ograniczenie niebezpiecznych sytuacji na drogach i w przestrzeni miejskiej. Kara powinna być taką samą nauczką i przestrogą dla każdego, tymczasem są one olbrzymim obciążeniem dla niezamożnych i błahą formalnością dla bogatych, dlatego kwota mandatu powinna być przyznawana w zależności od dochodów. Czas skończyć z bezkarnością wykroczeń zamożnych.

Obowiązek stałego noszenia munduru i ciągłego rejestrowania kamerą czynności służbowych przez funkcjonariuszy

Sprawy Igora Stachowiaka czy pacyfikacji protestów kobiet pokazały, że policjanci nadużywają swoich uprawnień i w sadystyczny sposób wykonują czynności służbowe, nierzadko prowadząc przy tym do tragedii. Chcemy, by wszystkie czynności prowadzone przez policjantów, były nagrywane kamerą w trybie ciągłym, a policjanci nie mieliby możliwości wyłączenia tych kamer przy mundurze.

Postawmy na resocjalizację w więziennictwie

Polski system więziennictwa jest zdecydowanie nastawiony na ukaranie, a nie na resocjalizację. Wskaźnik recydywy jest wciąż zbyt wysoki, dlatego powinniśmy postawić na stwarzanie odpowiednich warunków dla osadzonych do płynnego powrotu do społeczeństwa po upływie kary. Z tego powodu postulujemy zwiększenia udziału resocjalizacji w więziennictwie przez większy dostęp do psychologa, edukacji, terapii zajęciowej i kultury.

Zwiększenie ochrony prawnej dla whistleblowerów

Nie można dopuszczać do sytuacji, w której osoba nagłaśniająca lub informująca o nielegalnej czy nieuczciwej działalności swojego pracodawcy będzie ponosiła tego konsekwencje. Chcemy rozszerzenia ochrony pracowników w tym zakresie, a także działaczy społecznych, którzy alarmują w obliczu niesprawiedliwości. Koniec z monopolem bogatych na sprawiedliwość.

Wsparcie dla Ochotniczych Straży Pożarnych

Ochotnicze Straże Pożarne są niezwykle ważnymi organizacjami skupiającymi lokalną społeczność. Wspierają one prowadzenie akcji ratunkowych i przeciwpożarowych. Są one angażowane również do innych zadań, jak i obecnie przy akcjach szczepień powszechnych. Postulujemy godny dodatek emerytalny dla druhów i druhen, które przez wiele lat, narażając swoje życie i zdrowie, poświęciło na ratowanie życia i majątków innych osób. Ponadto domagamy się, doposażenia w nowoczesny sprzęt strażacki, który ułatwi prowadzenie akcji ratunkowych.


2022 Stowarzyszenie Młoda Lewica RP. Projekt i wykonanie: grupaspecjalna.pl